Специалист по PR на удаленку

№ 7418015  ·  2 декабря 2020, 19:52  ·  506 просмотров

Архивная вакансия

Аутсорсинговая компания

ООО "ДСК-67"

Статус

Вакансия находится в архиве

Условия работы

Город

Санкт-Петербург, м. Невский проспект   –   на карте

Заработная плата

50 000 — 80 000 руб.

График работы

Удаленная работа

Условия

Специализации по заявке

Маркетинг, реклама, PR

PR, Маркетинговые коммуникации

Продвижение, Специальные мероприятия

Планирование, Размещение рекламы

Описание вакансии

American international company is looking for a remote PR team member for managing and developing 3 brands in social media FB, IG, YouTube and TikTok.

You have to work with:

- USA residents

- in the low and middle price segments (average check is about $ 35, prices are from $ 14 to $ 90)

- 18-50 y.o.

Results we want to get:

- increase brand awareness

- increase engagement

- sales

- a single concept and style using the latest trends

Tasks:

- be responsible for digital PR strategy (we are mainly interested in doing influence marketing. 20 influencers/week)

- account administration, daily posting, community management;

- creation of a content plan and visual card;

- creation of SOW for the texts and production

Requirements for a candidate:

- 3 or more successful cases of the development of social profiles of non-food products

- upper-intermediate English

- knowledge of the last SMM trends (relevant to USA)

- a sense of taste, the ability to actualize the composed creatives

Conditions:

- remote, full time

- international team with headquarters in New York

- flexible schedule

- Salary 50 000 - 80 000 rub

Требования к кандидату *

Образование

Среднее

Опыт работы

От 1 года

Требования

- Кандидат обязательно должен знать английский

- Кандидат должен быть гибким, быстро-обучаемым, ответственный, креативный. Должен ясно понимать разницу между маркетингом в США и России

- Кандидат не обязательно должен находиться в России

Помощник педагога

59 000 – 104 000 руб.

Чернышевская

Продавец-кассир

от 50 000 руб.

Комендантский проспект

Упаковщик-Стикировщик Москва

91 000 – 112 000 руб.

Шушары

Прораб

80 000 – 120 000 руб.

Беговая

Работник торгового зала-грузчик

от 2 300 руб.

Московская

Подработай: на документах

59 000 – 96 000 руб.

Площадь Восстания

Грузчик

до 45 000 руб.

Московская

Продавец-консультант продукции премиум класса

50 000 – 150 000 руб.

Оператор колл центра удаленно на дому

38 000 – 60 000 руб.